JULBORDET ÄR TILLBAKA PÅ SANDSJÖ WÄRDSHUS 🎄
Vi tror på det som verkligen betyder något
Vi på Sandsjö Wärdshus bjuder återigen in till ett traditionsenligt julbord anno 2026. En tradition som startade för över 24 år sedan hos oss.
Ett riktigt julbord
År efter år har vi valt att lägga vårt fokus där vi tycker att det hör hemma – på maten och kvaliteten.
För oss behöver ett julbord inte handla om en massa annat runt omkring. Det viktigaste är det som händer runt bordet: att samlas, umgås, äta gott och skapa minnen tillsammans.
Därför satsar vi på ett julbord där maten står i centrum.
Vi väljer råvaror med omsorg, lagar maten med stolthet och vill att varje del av julbordet ska vara något som våra gäster verkligen uppskattar.
För julen handlar trots allt inte bara om vad som står på tallriken.
Den handlar om människorna runt bordet.
Familjen och vännerna som får en stund att umgås.
Föreningen som avslutar årets aktiviteter tillsammans.
Kollegorna som samlas efter ett långt arbetsår.
Det är de stunderna vi vill vara en del av.
Från fredagen den 27:e november
På julbordet
Vi serverar bland annat på det kalla bordet årets sill, vår inlagda strömming och inkokt lax.På bordet finns även den självklara julskinkan och senapen. Detta är bara några av de kalla rätterna på årets julbord.
Efter de två turerna kring de kalla rätterna väntar våra kötbullar och revben. Samt prinskorv, janssons frestelse och mycket mer.
När sedan mättnadskänslan är övermäktig väntar avslutningen, ett rejält fyllt dessertbord. Här hittar du bland annat ostkaka, ris á la Malta, jordgubbscheesecake, kakor och godis med mera.
Från 525:- /person
Dagsittning
Tis-Fredagar (12.00-15.00)
pris / pers 525:-Lördagar (12.00-15.00)
pris/ pers 625:-Söndagar (12.00-17.00)
pris 625:-
Observera!
För att kunna ge er den bästa upplevelsen behöver vi ett visst antal bokade gäster för att genomföra våra julbord. Vid för få bokningar förbehåller vi oss rätten att ställa in julbordet. Skulle detta hända, erbjuder vi istället en smakfull trerätters jultallrik, eller så har ni möjlighet att boka om till en annan dag.
Vi tackar för er förståelse och ser fram emot att fira en härlig jul med er!
Kvällssittning
- Ons-Torsdagar (18.00-21.00)
pris -/ pers 595:- - Fre-Lördagar (18.00-22.00)
pris :-/ pers 665:-
alltid inklusive moms.
PRO & pensionärsföreningar
Dagsittningar tisdag- fredag 485:- eller 500:- ink. julmust.
Barnpriser
1-4 år gratis
5-11 år 235:-
12 år och uppåt räknas som vuxen.
Catering
Julbordsbuffé på jobbet eller hemma för 25 per eller mer.
395:-/person
Jultallrik
Vår välfyllda jultallrik för dig/er som vill njuta där ni är.
Avhämtning: 325:-/st
Ring och gör din beställning från 25:e november !
0380-10 000
Bokningsförfrågan julbord
Maila: boka@sandsjo.se eller ring 0380-10 000.
Vid bokning, uppge datum, vilken sittning och antal personer samt ett mobilnummer för att nå er.
Obs! Vi svarar inom 24 timmar med bekräftelse. Hör ni inget av oss, kontakta oss gärna igen via telefon.
(Anledningen till uteblivet svar kan bero på flera orsaker, såsom skräppostfilter eller felaktig mailadress.)
Missa inte
Nyheter & Event
Vi gör mer än serverar god mat. Välkommen hit på olika temakvällar eller specialmenyer för helgdagar och firardagar.
Kontakta oss
För mer info, ring: 0380-10 000
Alt. skicka epost till info@sandsjo.se med följande information eller fyll i formuläret nedan.